Lauren Groff. Matrix.

GROFF, Lauren. Matrix [romanas]. Iš anglų kalbos vertė Akvilina Cicėnaitė. Vilnius: Baltų lankų leidyba, 2022. 256 p.

Regėdama šitaip prie knygų palinkusias jų galvas, blyškiai švytinčius žodžius, ji supranta, kad abatija yra bičių avilys, visos jos gerosios bitės nuolankios ir atsidavusios triūsia kartu. Šis gyvenimas yra nuostabus. Šis gyvenimas su vienuolėmis yra kupinas malonės.

Pirmas sakinys: Ji išjoja iš miško viena.

Tarp krūvos detektyvų tai viena rimtesnių knygų. Ne ne, išsigąsti neverta – labai gražia, paprasta kalba papasakota viduramžiais nutikusi istorija. Visiems, kam patinka senovė ir laikui nepavaldžios moterys, tai bus visai intriguojantis skaitinys.

Jau pirmas sakinys sufleruoja: keliaujame į praeitį, ir gana tolokai. 1158 metai. Septyniolikmetė Marija gauna ypatingą užduotį – taps vargingo vienuolyno vyresniąja. Ar dar reikia pridurti, kad po metų kitų vienuolynas suklestės? Bet iki to dar bus daug vienišų, skaudžių, liūdnų, ilgesingų ir visokių kitokių dienų. Dar bus daug savęs ir kitų pažinimo valandų. Savęs atradimo.

Kūrybos taip pat. Mat tais laikais tikrai gyveno Marija Prancūzė, pirmoji prancūzų poetė. Tai laisva jos gyvenimo interpretacija.

Taigi, veikėjai, siužetas, laikotarpis – kaip ir aiškūs. Jau vien dėl to knyga išsiskiria iš viso pramoginio popso. Kas dar? Tekstas. Kalba. Pasakojimas. Kaip bepavadintum, bet toje gana nedidelės apimties (mano vertinimu) istorijoje pasvertas kiekvienas žodis, kiekvienas sakinys. Skaitai ir dar net nežinodamas rašytojo pavardės gali drąsiai pasakyti, kad rašė tikras meistras (vertė irgi). Po kiekvienos tokios knygos ir pats jautiesi kažkoks kitoks. Knyga, dar net nesuvokus to, kažką duoda. Ir žinai, kad po krūvos dramų, fantastikos ir trilerių vėl norėsis ko nors panašaus.

Aišku, ne visiems. Būna, kad užtenka ir trilerių. Nieko tokio. Kiekvienam savo knygos.

Dar vienas šiek tiek keistas momentas – viename el. knygynę knygą radau LGBT skyrelyje. Taip, žinau, yra skaitytojų, norinčių iš anksto žinoti personažų lytines orientacijas… Bet jei rimtai, tai kažkoks grubus knygos supaprastinamas. Joje visko yra tiek daug! Viskas taip subtilu. Tikrai dėl tos etiketes nederėtų nustumti knygos į šoną.