Herman Koch. Vasarnamis su baseinu.

KOCH, Herman. Vasarnamis su baseinu [romanas]. Iš olandų kalbos vertė Aušra Gudavičiūtė. Vilnius: Baltų lankų leidyba, 2017. 360 p.

Mačiau labai aiškiai. Judesį galima paaiškinti tik vienaip. Ralfas Mejeris mano dukteriai kažkuo grasino. Jis grasino kažką padarysiąs. Kažką, ką jau buvo padaręs anksčiau. Viskas juokais. Pamerkiant akį. Bet vis dėlto.

Oi. Kaip sunku iš prabangaus restorano patekti į šeimos gydytojo kabinetą! Tokio gydytojo, kuriam pacientai sukelia ne pačias geriausias mintis, o prisiliesti prie jų kūnų yra koktu. Pamažu ir man tapo sunku skaityti apie tuos nuogus, ligų ar šiaip ne visai sveiko gyvenimo subjaurotus kūnus. Ir kaipgi autoriui pavyko taip įtaigiai viską parašyti!

Taigi, yra šeimos gydytojas Markas Šloseris ir jo šeima – žmona Karolinė ir dvi dukterys. Yra jo pacientas – garsus aktorius Ralfas Mejeris. Dar yra vasarnamis ir baseinas. Ir tai jau yra pakankamai daug medžiagos, kad šis olandų rašytojas sukurptų dar vieną įspūdingą ir pritrenkiantį romaną.

Labai patiko. Kai kurios vietos gal ir kiek keistokos. Keista pasaulį matyti šeimos gydytojo akimis. Keista stebėti besiilsinčius atostogautojus ir ne visada logiškus jų poelgius. Įdomi aktoriaus žmonos Juditos pozicija. O dar įdomesnė – jos mamos. Kaip, kas, kodėl? Programa „Dar vieną skyrių. Ir dar….“ veikia pilnu rėžimu. Puiku. Atostogos vasarnamyje gal dar net geresnės už vakarienę restorane.

Ir kuo gi dar gali nustebinti „Griovys“?

Kartais mintyse atsukame savo gyvenimą atgal norėdami pasižiūrėti, kuriame taške dar būtume galėję suteikti jam kitą kryptį. Bet kartais visiškai nėra ką atsukti – tu ir pats dar nežinai, kas vyksta, bet juosta dabar sukasi tik į priekį. Norėtum sustabdyti vaizdą… Štai, – tari pats sau. – Jeigu štai tada būčiau ką kitą pasakęs… ką kitą padaręs.

Tą vakarą nuvažiavau į paplūdimį. O kai grįžau, buvau jau kitas žmogus. Ne kelioms valandoms ar dienoms, ne – visam laikui.

Ant tavo kelnių atsiranda dėmė. Ant tavo mėgstamų kelnių. Išskalbi kelnes dešimt kartu iš eilės devyniasdešimties laipsnių temperatūroje. Trini, brūžini, gremži. Pasitelki sunkiąją artileriją. Baliklius. Šveitimo kempinėles. Bet dėmė neišnyksta. Jeigu per ilgai trinsi ir gremši, tai toje vietoje daugių daugiausia rasis kas nors kita. Vieta, kurioje medžiaga bus plonesnė ir blyškesnė. Toji blyški vieta yra priminimas. Dėmės priminimas. Dabar gali pasielgti dvejopai. Gali išmesti kelnes arba likusį gyvenimą vaikščioti su prisiminimu apie dėmę. Bet blyškioji vieta primena tau ne tik dėmę. Ji primena ir laiką, kai kelnės dar buvo švarios.

Jeigu suki ir suki atgal, galiausiai tau prieš akis vėl atsiranda švarios kelnės. Dabar jau žinai, kad jos neliks švarios. Suprantu, kad visą likusį gyvenimą taip ir atsukinėsiu. Ar štai tada? – kiekvienąsyk klausinėsiu savęs. – Ar dar ankščiau?.. Štai tada? Sustabdau vaizdą.

Štai čia dar švaru.

O čia jau nebe.

Įrašo “Herman Koch. Vasarnamis su baseinu.” komentarų: 1

  1. Atgalinė nuoroda: Herman Koch. Griovys. | kaskaityti.lt

Komentavimo galimybė išjungta.