Stanisław Lem. Soliaris.

lemas_solarisLEM, Stanisław. Soliaris [romanas]. Iš lenkų k. vertė Giedrė Juodvalkytė. Kaunas: kitos knygos, 2014. 231 p.

— Normalus žmogus, – tarė jis. — Kas yra normalus žmogus? Toks, kuris niekad nepadarė nieko šlykštaus? Taip, bet ar niekad to nepagalvojo? O gal netgi nepagalvojo, tik kažkas jame pagalvojo, išniro prieš dešimtį ar trisdešimtį metų, gal jis apsigynė nuo to ir užmiršo, ir nebijojo, nes žinojo, kad niekad nebūtų to padaręs. Na, o dabar įsivaizduok, kad staiga, dienos vidury, tarp kitų žmonių sutinki TAI įkūnyta, prikaustyta prie tavęs, nesunaikinama, kas tada? Kas bus tada? (psl. 84).

Ir laiškus Kalėdų seniui rašiau, ir visokias užuominas visokiomis progomis dariau – nieko. Tad vieną geidžiamiausių klasikinės fantastikos knygų, kurios, o siaube, iki šiol nebuvau skaičiusi, teko imti ir nusipirkti.

Klasika yra klasika. Ką nors pakomentuoti – sunku. Šedevras visgi… Fantastikos gerbėjams – ji privaloma, o kitiems… Kitiems skaityti lengva nebus. Nes knyga, parašyta beveik prieš 60 metų, yra, kaip čia pasakyti…. nukentėjusi. Nukentėjusi nuo tų vėlesnių autorių, kurie galbūt nejučia, bet mintį po minties išsinešiojo Soliarį į kitas, savąsias knygas. Ir kas gavosi?  Skaitai ir viskas jau tarsi „skaityta, matyta, girdėta“. Gal net įdomiau ir įtikinamiau.

Lėta ir santūri. Skaitai neskubriai, laikas tarsi sustojęs, kaip ir toje, kažkokioje keistoje stotyje. Psichologas Kristas Kelvinas vyksta išsiaiškinti, kas ten galėjo nutikti. Aiškinsis nelengvai, nes ten ir psichologija, ir detektyvai, ir mistika, ir paslaptys. Ir meilė, žinoma.

Panašu, kad be psichologų įsikišimo visos mokslinės kelionės pasmerktos žlugti. Ir iš esmės nesvarbu, į kokių fantastinių veikėjų personažus įkūnyta, juose visuose nagrinėjama žmogaus, žmonijos, visatos būtis. Kas, kaip, kada? Ir kodėl? Gal jau aiškiau? Dar ne? Žinoma, ne…. Todėl labai džiaugiuosi, kad kažkas susiprotėjo ir pakartotinai išleido Soliarį, o jis tėra pirmoji, tikiuosi, iš labai ilgos ir įdomios klasikinės (arba nelabai) mokslinės fantastikos knygų serijos.

Stotis Soliaris. Nulis nulis. Atvykome. Kažin, kokia Harė ten tavęs lauktų?

Įrašo “Stanisław Lem. Soliaris.” komentarai: 2

  1. Siūlau paskaityti (jei dar neteko) man rodos tos pačios leidyklos išleistą “Pikniką šalikelėje“ (įkvėpusią Stalkerio frančizę kine ir kompiuteriniuose žaidimuose).
    http://kitosknygos.lt/knygos/Piknikas-salikeleje

    kiek kitokio tipo, bet irgi pažiūrinčią į kontakto problemą visai kitu kampu.

Komentavimo galimybė išjungta.