Noah Gordon. Gydytojas: Avicenos mokinys.

Gordon_GydytojasGORDON, Noah. Gydytojas: Avicenos mokinys [romanas]. Iš anglų k. vertė Leonas Judelevičius. Vilnius: Alma littera, 2016. 712 p.

− Persijoje! − Robas nė nenutuokė, kur ta Persija, bet suprato, kad labai toli. − Kurioje ji pusėje?

Pastaruoju metu vis dažniau nutinka, kad, vos tik pamatau kokią naujieną, taip užsimanau ją perskaityti čia ir dabar, kad logika ir sveikas protas nesunkiai užleidžia vietą norams. Vėliau belieka tik viltis, kad knyga bus tikrai verta išleistų eurų. O šita kaip tik ir buvo.

Medicinos istorija. Gerai, gerai, tai tik grožinė knyga apie mediciną, apie istoriją, apie viduramžius, Europą ir keliones. Ir labai nebloga. 1020-ieji, Londonas. Devynmetis, ką tik našlaičiu likęs Robas Džėjus Koulas tampa barzdaskučio chirurgo mokiniu. 700 psl. kelionė prasideda. Ar anglas krikščionis gali nukeliauti į Persiją? Ar krikščionis kartu su žydais ir musulmonais gali mokytis medicinos pas tuo metu (o dar ir daug daug metų po to) garsiausią pasaulio gydytoją Aviceną? Gali. Bet iki tol dar bus daug metų ir kilometrų, bus šimtai išbandymų, nutikimų, nuotykių, kelionių žirgais ir kupranugariais, draugysčių ir išdavysčių.

Skaityti buvo jauku. Kažkaip mistiškai knyga priminė vaikystę ir paauglystę, Robiną Hudą, Sidabro ežero turtus, Oliverį Tvistą, Be namų ir dar dešimtis knygų, kurias skaitydama kažkada patyriau kvapą gniaužiančius įspūdžius. Gal todėl, kad visa ši istorija prasidėjo kartu su vaiku, devynmečiu berniuku. Kelionė, nuotykiai, nuostabūs herojai. Bet ne, ne – nepagalvokite, knyga tikrai nevaikiška. Berniukas netrunka užaugti, o viduramžiai niūrūs, liaudis tamsi ir laiminga, kol sveika, ar kol barzdaskučių chirurgų veiksmingiausia gydymo priemonė – kraujo nuleidimas – duoda rezultatų. Tuo tarpu – kuo toliau į Rytus, tuo daugiau šviesos, išminties, mokslo, arbatų ir šachmatų. Tiesa, kasdienybę ten irgi temdo visokie šachai, dievai, karai ir religijos. Bet jau ne taip stipriai, kad Abu Ali al Husainas ibn Adbula ibn Sina tolimajame mieste Isfahane negalėtų įsteigti maristano, ten gydyti ligonių ir dalintis savo išmintimi su kitais.

Puikumėlis. Tikras vasaros džiaugsmas kiekvienam skaitymo fanui. Kino fanams – irgi. Nors filmas The Physician ir labai holivudinis, o su knyga jį tikriausiai sieja tik pagrindiniai veikėjai, bet pažiūrėti irgi buvo įdomu.

Vasariška nuotykių istorija. Wikipedia sako, kad tai dar ne pabaiga. Lauksim tęsinio.