Michael Crichton. Sfera.

CRICHTON, Chrichton_SferaMichael. Sfera [romanas]. Iš anglų kalbos vertė Bronius Bružas. Vilnius: Algarvė, 2000. 320 p.

— Pasakysiu jums, ką aš manau, – tarė Haris. – Aš manau, kad sfera – tuščiaviduris konteineris. Aš manau, kad viduje kažkas yra ir tai velniškai mane baugina.

Stratigrafija, boiliuminescensinės struktūros, chloroplastai, chromotoforai, antropomofinės problemos – jei šie žodeliai jūsų negąsdina, greičiausiai jums patinka, ar bent galėtų patikti mokslinė fantastika. Žanras šis keistas, dažniausiai tapatinamas su berniukais ir paauglyste, o paskui.. ką jau ten, tai tik fantastika….

Iš tikrųjų, labai neprasta. Paskutiniu metu jos po truputį paskaitau, pažiūriu vieną kitą filmą – ir ji, tiesa pasakius, mane dažniausiai žavi. Be to, argi galima norą pažinti tai, ko dar nėra, bet gal kada bus, pažinti tai, ko galbūt mes dar net nenujaučiame ar nesuprantame, įsprausti į vieno kurio nors amžiaus tarpsnio rėmus?…

Michael Chrichton daugeliui tikriausiai žinomas kaip Jūros periodo parko autorius. Sfera, parašyta keliais metais anksčiau (1987. Jūros periodo parkas – 1990-aisiais) – kažkuo panaši. Civilių gyventojų (tiesa, geriausių pasaulyje savo sričių žinovų) būrelis gauna užduotį prisijungti prie kariuomenės ir padėti išsiaiškinti paslaptingo laivo, gulinčio vandenyno dugne, kilmę. Tad leidžiamės po vandeniu. O tokiomis sąlygomis visai neblogai, kai šalia yra psichologas. Jo personažas ir buvo visos šios istorijos vinis…

Oi, kaip aš nemėgstu visokių psichologijų…. Ir oi, kokia ji knygoje buvo įdomi….. Normanas Džonsonas stebi visą grupelę, kiekvieną jos narį, tyrinėja situaciją, tikėdamasis užbėgti už akių, jei kuriam nors streso pasirodys pernelyg daug. O situacija neįprasta, klausimų daug,  paslapčių dar daugiau, atsakymų mažai. Iš tikrųjų, ką mes žinome apie žmogų, žmoniją, žvaigždes, galaktiką, ir visa ko esmę? Gal tiesa ta, kad pati didžiausia mįslė visoje visatoje esame mes patys?

Labai patiko. Jeigu esate smalsi esybė, rekomenduoju paskaityti. O kol įspūdžiai neišblėso, lekiame žiūrėti filmo.