Marguerite Yourcenar. Rytietiškos novelės.

Yourcenar NovelesYOURCENAR, Marguerite. Rytietiškos novelės [novelės]. Iš prancūzų k. vertė Linas Rybelis. Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2008. 99 p.

Senasis tapytojas Vangas Fo ir jo mokinys Lingas klajojo Hano karalystės keliais (psl. 5).

Nuo pirmo sakinio. Šaunios tos knygos, kurios skaitytojo dėmesį prikausto nuo pirmo sakinio. Dar šaunesnės tos, kurios tą dėmesį išlaiko iki paskutiniojo. Ši knyga tokia ir yra, tiesa, tą dėmesį nesunku išlaikyti, kai novelės trumpos, ir jų knygoje vis labo dešimt. Užtat kokių!

Tapytojo susitikimas su imperatoriumi, bokšte užmūryta motina, meilės kankiniai, tikėjimo kvailiai, stebuklai…. ir kitos istorijos, kurios, kaip ir priklauso novelėms, baigiamos taip, kad dar yra ir apie ką pagalvoti. Keista, kad apie šią senokai išleistą knygą iki šiol nieko nebuvau girdėjusi. Net normalios knygos viršelio nuotraukos internete nėra. Kaip pagalvoji, kiek knygų taip ir lieka nepastebėtos, jei jos nepatenka į naujienlaiškius, populiariausiųjų sąrašus ar feisbuko naujienų srautą…

Ideali knyga tam, kam patinka pasakos, legendos, šiek tiek magijos… Kam patinka trumpos istorijos ir gražus tekstas.

Pasaulyje, kur viskas praeina kaip sapnas, nesinori gyventi amžinai. Aš nesigailiu, kad daiktai, būtybės, širdys pasmerktos irti, nes iš šios nelaimės kyla dalis jų grožio. Man tik skaudu, kad niekas nepasikartoja. Kadaise įsitikinimas, kad kiekvieną savo gyvenimo akimirką atrasiu ką nors naujo, kas niekada nepasikartos, teikė man tauriausią slaptą pasitenkinimą; dabar aš mirštu gėdydamasis kaip išrinktasis, vienas dalyvavęs prašmatnioje puotoje, kuri rengiama tik vienintelį kartą. Brangieji daiktai, jus mena vien mirštantis neregys… Kitos moterys žydės ir šypsosis taip, kaip tos, kurias mylėjau, bet jų šypsenos bus kitokios, o mano dievinti apgamai vos vos pasislinks ant jų auksapūkių skruostų. Kitos širdys duš nuo nepakeliamo meilės svorio, bet jų ašaros nebus mūsų ašaros. Sudrėkę iš aistros delnai nesiliaus jungęsi po žyydinčiais migdolų medžiais, bet niekada dukart ant žmonių laimės nebyrės tas pats žiedlapių lietus. (psl. 50-51).

Man labai patiko.

Įrašo “Marguerite Yourcenar. Rytietiškos novelės.” komentarai: 2

  1. Atgalinė nuoroda: Marguerite Yourcenar „Rytietiškos novelės” at Būkime įdomūs sau ir kitiems!

Komentavimo galimybė išjungta.