Mitch Albom. Antradieniai su Moriu.

Albom_AntradieniaiALBOM, Mitch. Antradieniai su Moriu. Senatvė, jaunystė ir svarbiausia gyvenimo pamoka. Iš anglų k. vertė Saulius Dagys. Kaunas:  Trigrama, 2008. 216 p.

Tikiuosi, knyga ir toliau padės žmonėms atminti, koks brangus tas laikas, kurį galime skirti vieni kitiems. (psl. 212).

Populiari ir paprastai parašyta. Įvykiai tikri: autorius pasakoja apie savo buvusio dėstytojo ligą, apie žmogaus dvasios stiprybę, apie gyvenimą ir mirtį.

Tema visiškai neypatinga. Taip, žinom, kuo baigiasi tas žmogaus gyvenimas. Galima dėl to sielvartauti, galima pamiršti ir apie tai negalvoti. Dar galima apie tai parašyti knygą. Beje, populiarią visame pasaulyje.

Aišku, didaktikos bus. Oi, kiek čia tos gyvenimiškos išminties, to žinojimo, kas yra teisinga. Ką tik rašiau, kad pamokančių knygų nemėgstu. Vis gi „Antradieniams su Moriu“ teks daryti išimtį. Mat svarbiausia čia – konkretaus žmogaus istorija. Jo būsenos, jo stiprybė, jo blaivus protas. Šalia viso to didaktika nustoja erzinusi ir nejučia nukeliauja į antrą planą.

Nosinių reiks. Skaitant liūdna, kartais net baisu. Pikta, kad taip surėdytas gyvenimas. Ašaras spaudžia ne baimė ar gailestis, bet žmogaus tvirtybė. O liūdesį čia pat sklaido supratimas, kiek daug jis gali.

Knygą paskaityti tikrai verta. Ji įkvepia drąsos.