Gendrutis Morkūnas. Grįžimo istorija.

Morkunas_GrizimoMORKŪNAS, Gendrutis. Grįžimo istorija: [apysaka]. Iliustravo Lina Žutautė. Vilnius: Nieko rimto, 2007. 216 p.
Geriausia 2007 metų knyga vaikams ir paaugliams.

Moteris paaiškino, kad į vaikų pasaulį patenka ne visi, o tik patys nelaimingiausi vaikai, tie, kurie iš sielvarto turėtų mirti nesulaukę nė trijų metų. (psl. 172).

Knyga labai panaši į jau skaitytą  „Vasara su Katšuniu“. Panašu, kad autorius matė daug nelaimingų vaikų. Tad šį kartą pagalbos reikia ne nelaimingiausiam berniukui Bernardui, o keistuolei mergaitei Vilijai. Ir veikėja gyvena ne mieste, o kaime.

Pasakojimas gana keistas, beveik detektyvinis. Kaip ir pirmojoje, pasakojimas detalus, be jokių pamokymų. Tačiau pabaiga kažkokia netokia. Nelabai tikra. Gal todėl, kad istorijos taip ir lieka knygose, o gyvenimas būna visai kitoks? O gal todėl, kad taip iki galo ir neaišku, kokiai auditorijai skirtos tokios knygos. Vaikams? Suaugusiems? Spręskite patys…

Žmonės – keistoki sutvėrimai. Jiems atrodo, kad viską supranta. Supratę, kad ko nors nesupranta, daugelis įtūžta. Ima kaltinti mokytojus, kad apie tai nemokė mokykloje, ar knygas, kad apie tai nerašo. Kartais kaltina ir tuos dalykus, kurių nesupranta. Atseit, kodėl lenda į gerai sutvarkytą ir suprantamą pasaulį. (psl. 170).

Arba

 – Tylėk. Kas viską geriau žino – tu ar aš?
Atsakymas į šį klausimą aiškus beveik kiekvienam vaikui ir kiekvienam suaugusiajam. Tokiems klausimams nepasiduoda tik vienas kitas vaikas. Suaugusieji tokius vaikus vadina nevykėliais, užsispyrėliais ir neklaužadomis. Kiek visokių įdomių vardų gali išgirsti vaikas, norintis, kad mama jam nupirktų ne raudonai žalias, bet žaliai raudonas kojines! (psl. 52).

Gyvenimo filosofija pagal Gendrutį Morkūną. Norisi dar.