Gendrutis Morkūnas. Vasara su Katšuniu.

morkunas_vasaraMORKŪNAS, Gendrutis. Vasara su katšuniu: [romanas]. Iliustravo Valentinas Ajauskas. Vilnius: Tyto alba, 2005. 201 p.
Geriausia debiutinė 2005 m. knyga vaikams.

Iki stebuklo buvo dar toli, tačiau kažkas vyko. Kažkas neįprasta. (psl. 66).

Pačiai netikėtai, beieškodama gerų, nuoširdžių knygų, jų netikėtai suradau… vaikų skyriuje. „Vasara su Katšuniu“ – tiesiog puiki. Tačiau jei galvojate, kad tai nerūpestinga knyga vaikams apie linksmus vasariškus nuotykius, labai klystat. Linksmybių ir kvailysčių čia nėra. Yra tik geras, bet nelaimingas berniukas Bernardas, kuriam labai blogai.

Knyga tikrai stebuklinė. Bet tas suvokimas atėjo vėliau. Pradžioje net nuobodžiavau – įžanga gana ilga, pasakojama gana neįprastai, katšunio nei kvapo. Bet vėliau, jam pasirodžius, sužavėjo nuostabus tekstas, stebuklingos situacijos, netikėti sprendimai. Ir iliustracijos. Dailininko Valentino Ajausko piešiniai kažką labai priminė, kažkokią knygelę iš vaikystės, dabar jau išblėsusiu pavadinimu. Todėl buvo labai įdomu juos atidžiau patyrinėti.

„Tad kokia tai tikroji tiesa apie Katšunį?“ (psl. 95). Suaugusieji galvoja, kad vaikų gyvenimas nerūpestingas. Suaugusieji įsitikinę, kad dauguma vaikų pomėgių – niekai. Suaugusieji žino, kad puikiai pažįsta savo vaikus. Tačiau.. Vaikų gyvenimas kartais būna toks sudėtingas, jog tokiems katšuniams tikrai niekada nepritrūks darbo. Nebent šią knygą perskaitys ir suaugusieji. Ir į vaikus pažvelgs jau kitaip. Ir, reikalui esant, patys galės jiems padėti.

– Dabar tu gali gyventi vienas, – tarė Katšunis.
– Žinau, – kaip aidas pakartojo Bernardas.– Aš tau padėjau.
– Žinau.
– Tu man irgi.
– Žinau.
– Dabar tu jau didelis. Jau žinai, kaip gyventi. Aš irgi. (psl. 200).

Ir taip norisi paskaityti knygą dar kartą.

Įrašo “Gendrutis Morkūnas. Vasara su Katšuniu.” komentarų: 1

  1. Atgalinė nuoroda: Gendrutis Morkūnas. Grįžimo istorija. | Ką skaityti?

Komentavimo galimybė išjungta.