Reinis ir Matysas Kaudzyčiai. Matininkų laikai.

Kaudzyciai_matininkuLaikaiKAUDZYČIAI, Reinis ir Matysas. Matininkų laikai. [romanas]. Iš latvių k. vertė Aleksandras Žirgulys. Vilnius: Vaga, 1980. 407 p.

Tačiau tarp matininko padėjėjų būta ir vieno kito doro žmogaus, kuris per tuos apgavysčių ir suktybių metus išplaukė kaip gulbinas per dumbliną ežerą, nė plunksnelės nesusitepęs (psl. 195).

9-oji iš knygų iššūkio.

Latviai turėtų ja didžiuotis. O tikriausiai ir didžiuojasi – juk tai pirmasis jų romanas. O be to, kiek yra knygų, kurių veikėjų garbei leidžiamos proginės monetos? [šaltinis]. Tik tos, kuriose jie ryškūs, įdomūs, tikri. Aktualūs net šiandien.

Reinio ir Matyso Kaudzyčių romanas tokios garbės susilaukė. Knygos veikėjai –  pačios įvairiausios asmenybės. Materialistai, galvojantys apie pinigus, sukčiai, vedžiojantys juos už nosies, aferistai, neapsieinantys be detektyvų. Bet, žinoma, ir romantikai, viskam pasiruošę dėl meilės.

Ir visi jie, su nerimu laukiantys matininkų.

Mėgstantiems knygas apie senovę, kaimą, kaimiškus įvykius ir darbus, teks nusivilti. Nors ir vaizduojami senoki,  net XIX a. siekiantys laikai, bet karvių ganymo ir braidymo po purvus nėra. Gi kam tos karvės ir berūpi, jeigu vyksta tokie svarbūs reikalai, kaip žemės permatavimas ir išpirkimas. Kas dirbs lauko darbus, kada reikia galvoti, kaip, kam ir kokį kyšį nunešti, kad žemę išmatuotų teisingiau, nei visiems kitiems.

Knygą skaityti nėra lengva. Bet verta. Nes juk Matininkų laikai dar nesibaigė, ir panašu, kad greitai nesibaigs…

Įrašo “Reinis ir Matysas Kaudzyčiai. Matininkų laikai.” komentarų: 1

  1. kaip sykis dabar skaitau. Įdomiausia, kad pirmiausia pradėjau skaityti, o kiek vėliau buvome pakviesti į kaimyninio sklypo kadastrinius matavimus kaip kaimynai. Na ir prasidėjo… Nežinau kas stumtelėjo ranką paimti tą knygą, bet akivaizdu viena – laikai keičiasi žmonių prigimtis ne. Įdomiausia, kad sistema ir laikas, kuriuose jie gyvena jokios įtakos prigimčiai. nedaro. Šitą knygą siūlyčiau Nacionalinei žemės tarnybai įteikti kartu su matininko licenzija. Gal tuomet ir tarp matininkų vienas kitas gulbinas rastųsi…

Komentavimo galimybė išjungta.