Patricia Highsmith. Talentingasis misteris Riplis.

HIGHSMITH, Patricia.Talentingasis misteris Riplis.[romanas]. Iš anglų k. vertė Dalia Judita Vabalienė. Vilnius: Alma littera, 2008. 256 p.

Jo išgalvotos istorijos buvo tobulos, nes jis jas labai gyvai įsivaizduodavo, taip gyvai, kad pats imdavo jomis tikėti.  (psl. 222).

Detektyvas. Toks, kad iš pradžių vis atsiversdavau ir pasitikrindavau, ar tikrai detektyvas? Tikrai. Ir dar vienas geriausių visų laikų. O pradžioje niekaip nebūčiau to pasakiusi.

Bet vėliau įsijaučiau. Patikėjau Tomo Riplio istorijom. Nes jis – tarsi ir eilinis vaikinas.  Na, gal kiek mėgstantis fantazuoti. Bet išgalvoti istorijas jam tai labai gerai sekėsi. Net per daug gerai. O kur dar turtingo gyvenimo vilionės? Kai nereikia taupyti? Gali pirkti brangias, oda įrištas knygas ir autorinius paveikslus. Per naktį skaityti meno istorijos knygą, nes ryte nereikia į darbą. Keliauti. Pramogauti. Žavėti žmones. Prisiliesk, ir niekada nebenorėsi atgal.

Labai nenorėjo vėl būti Tomas Riplis, nenorėjo būti niekas, nenorėjo grįžti prie savo senų įpročių, jausti, kad žmonės į jį žiūri iš aukšto, su juo nuobodžiauja, jei jis nepasiverčia juokdariu, numanydamas, kad nieko kito nemoka ir nesugeba daryti, o tik kartais laikinai kelias minutes palinksminti žmones (psl. 167).

Tokia gera, kad net nesitikėjau. Labai patiko.

1955 m. Edgaro Allano Po premija.