Jonathan Safran Foer. Viskas nušviesta.

Foer, J., S., (2006). Viskas nušviesta. Vertė Indrė Žakevičienė. Kaunas: Jotema, 320 p.

Jeigu galėčiau išdėstyti savo pasiūlymą, prašyčiau leisti Brodai būti laimingai. Prašau. (psl. 169).

Net jei skaitote pakankamai daug, vargu ar skaitėte ką nors panašaus į šią knygą. Aš tai tikrai ne. Taip, yra daug literatūros apie holokaustą,  bet tikrai nerasite kitos, taip viską nušviečiančios iš esmės. Ir tikrai retai vienoje knygoje pasitaiko  tiek daug emocijų: ir liūdna, ir baisu, ir graudu, ir juokinga.

Knygoje pasakojama vieno Ukrainos žydų štetlo istorija nuo pat jo įsikūrimo 18 amžiuje iki sunaikinimo per Antrąjį pasaulinį karą. Be to, pasakojama šių dienų istorija,  jauno žydų kilmės amerikiečio kelionė į Ukrainą, į sunaikintąjį štetlą, ieškoti savo praeities, bei jo pažintis su jaunu ukrainiečiu, kelionės vadovu ir vertėju. Visos istorijos tarsi persipina tarpusavyje, jaunieji praeities tyrinėtojai, rašydami kelionės įspūdžius, tarsi galėtų pakeisti vieno ar kito veikėjo likimus, tačiau istorijos pakeisti neįmanoma.

Beždžioniauju: senelis nėra blogas žmogus, Džonatanai. Visi padaro blogų veiksmų. Ir aš. Ir tėvas. Net ir tu. Blogas žmogus yra tas, kuris neaprauda savo blogų veiksmų. Dabar senelis dėl to miršta. Maldauju tave mums atleisti ir padaryti mus geresnius nei esame. Padaryk mus gerus. (psl. 172).

Apie savęs atradimą praeityje. Beje, filmas irgi vertas dėmesio, nors jame nėra visos keistosios Trachimbrodo istorijos.

Įrašo “Jonathan Safran Foer. Viskas nušviesta.” komentarų: 1

Komentavimo galimybė išjungta.