John Irving. Vidutinio svorio santuoka.

Irving J., (2010). Vidutinio svorio santuoka. Vilnius: Alma littera, 248 p.

Irvingo knygas galima būtų suskirstyti į dvi dalis: šalia tikrai įdomių, netgi jau kultinėmis tapusių knygų, lygiavertę vietą įžūliai stengiasi užsiimti ir visiškai absurdiški romanai apie nieką, tiesiog verčiantys skaitytojus ieškoti nors mažiausių pliusų, pateisinančių išleistus pinigus.

Paskutinė šiais metais perskaityta knyga – kaip tik ir pasitaikė iš pastarosios, įžūliųjų kategorijos. Kaip ištikima Irvingo gerbėja, skaitanti visas jo knygas, kantriai ją perskaičiau, tikėdamasi rasti užslėptų minčių, susukto siužeto, gale paaiškėsiančios priežasties, kodėl gaištu savo brangų laiką. Nieko. Visiškas nulis.

Knygoje pasakojama apie istorinių romanų rašytoją, kurio vardo taip ir nesužinome ir jo žmoną Učę. Likimui susiklosčius, jiedu susipažįsta su jauna, pradedančia rašytoja Edita, kuriai reikia patarimų ir pagalbos (sunku rašyti tas knygas…) ir jos vyru, vokiečių kalbos dėstytoju ir imtynių treneriu Severinu. Pamažu atsiranda bendri pomėgiai (žinoma Viena, menas, literatūra), užsimezga draugystė, o vėliau poros pabando paeksperimentuoti ir apsikeisti partneriais.

Žinoma, Irvingo stilius gana savotiškas ir visos jo knygos gana panašios. Todėl ir šioje visa istorija pasakojama naudojant tas pačias, jau taip gerai žinomas ir mėgstamas temas. Knyga ne apie erotiką, ji rašytojui neįdomi; greičiau knyga – tai imtynių varžybos, kurų metų poros psichologiškai galynėjasi viena su kita: kuris prie kurio labiau prisiriš, kuris kurį stipriau valdys ir kuris labiau kentės, jei bus paliktas. Kaip ir tikrose varžybose, čia irgi būna pertraukėlės, kurių metu sužinome iš kur katras kilęs, kaip susipažino, įsimylėjo ir pan. (Beje, tos pertraukėlės knygoje ir buvo įdomiausios). Ir kaip tikrose varžybose, kažkas yra stipresnis ir kažkas jas laimi.

Aišku, tikras gerbėjas išveria visus rašytojo temų pasikartojimus, dar kartą kantriai paskaito apie imtynes, rašymą ir apie Vieną. Pagaliau randa pateisinimą, kad tai „tik“ trečioji Irvingo knyga. Bet dar vienos panašaus turinio knygos nebeištverčiau.

Knyga tik tikriems Irvingo gerbėjams.