Toni Morrison. Sula.

Perskaičiau dar vieną keistą knygą, šį kartą apie juodaodžių Medaliono miestelį, ten užaugusias drauges Sulą ir Nelę, ir jų nelaimingus gyvenimus.

Sula yra kitokia moteris, keista moteris, ir, atsižvelgiant į tuos laikus, labai visą miestelio bendruomenę, netgi savo draugę, liūdina:

– Negali daryti ką nori. Esi moteris, ir dar spalvota moteris. Negali elgtis kaip vyras. Negali vaikštinėti sau visa tokia nepriklausoma, daryt ką nori, šnekėt ką nori, palikti tą, kurio nenori.

Žinoma, vien tokių moterų dėka, šiandien galim naudotis internetu ir eiti balsuoti :). Bet knyga vis tiek neįdomi.

Nors Toni Morrison yra viena iš 10 rašytojų, pakeitusių pasaulį, jos kūryba pelniusi Nobelio literatūros premija, o jos proza „kartais virsta sukrečiančia kasdienybės poezija“, ši kasdienybės poezija „Suloje“ manęs tikrai nesužavėjo.

Nors ir įtraukianti, knyga tokia be galo niūri, niūri, niūri… Jau pačioje pradžioje siaubingos mirtys tarsi pranašauja, kad čia dar tik pradžia, čia dar bus… Ir tikrai, kuo toliau, tuo baisiau, tik baisumas jau kitoks… nebereikalingumo ir vienišumo.

– Gana vieniša, ką?

– Taip. Bet mano vienišumas yra mano. O va tavo vienišumas yra kažkieno kito. Sukurtas kažkieno kito ir tau atiduotas. Neįtikėtina, ar ne? Padėvėtas vienišumas.

Nors Sula buvo ypatinga moteris („Tu esi pasaulio savininkė, o mes, visi likusieji, jį nuomojam“), tačiau knyga tai visiškai neypatinga. Ir nepadės čia jokia Nobelio literatūrinė premija.

——————–
Įvertinimas: *
(* vienkartinė, ** gal ir nieko, *** noriu turėti namie).

Įrašo “Toni Morrison. Sula.” komentarai: 3

  1. Nesutinku. Knyga, bent jau man, pasirodė labai ypatinga. Tas juodaodžių integravimasis į baltųjų pasaulį, visas istorinis virsmas yra tokia skaudi tema, kad sunku apsakyti. Nepaprasta istorija. Verta apdovanojimų.

    Ir aišku, kiekvieno skonio reikalas.

    • Tai taip, kad tema skaudi, tai niekas nesiginčija. Beje, man pačiai šiek tiek liūdna, kad knyga nepatiko. Apkaltinau vertimą. Ir prie progos nutariau paieškoti kitų Morrison knygų, o labiausiai norėčiau „The Bluest Eye“, kažkodėl.

Komentavimo galimybė išjungta.