Hovardas Pailas. Robino Hudo nuotykiai

Dar kartą perskaičiau „Robino Hudo nuotykius“. Naujajame filme Holivudas labai jau nusifantazavo. Kažin, ten kas nors skaito knygas? O gal vien tik scenarijus?

Istorija yra tokia, kad didžiojo Notingemo šaulio Robino Hudo nuotykius surašė amerikiečių rašytojas ir knygų iliustruotojas Hovardas Pailas dar 1883 metais. Pagal trumpų istorijų seriją apie anglų plėšiką Robiną Hudą ir jo šauniųjų vyrų būrį bei tradicines senovines balades, autorius sujungė ir adaptavo visą medžiagą į pasakojimą vaikams. Tokia ši apysaka ir išliko iki mūsų dienų apie legendinį anglų tautos didvyrį, drąsų, pasiaukojantį, kilnų plėšiką, kuris iš turtuolių atimtais pinigais šelpia paprastus ir engiamus žmones. Autorius spalvingai piešia buitines XII amžiaus Anglijos scenas bei gamtovaizdžius, istorinė to meto tikrovę, parodo valstiečių bejėgiškumą prieš žiaurius įstatymus, kilmingųjų bei dvasininkų veidmaniniškumą ir gobšumą. Autorius tiki gėrio ir teisybės pergale, nors Robinas Hudas žūsta nuo išdavikės rankos.

Nors originalą lengvai galima rasti ir paskaityti internete, 1987 m.  „Vyturio“ vertimas toks gražus ir geras, taip malonu skaityti ir džiaugtis be galo spalvinga lietuvių kalba… Vertimas šį kartą nė trupučio nenusileidžia originalui… O ir istorija, nors ir skirta vaikams, šį kart nenuvilia, ji įdomi, juokinga, liūdna ir tokia pati robinhudiška kaip ir  skaitant pirmą kartą. Robinas Hudas, Mažasis Džonas, vienuolis Tukas, Notingemo Šerifas, visi savi, nepasikeitę, o su Robino Hudo pasiūlymu:

Klausyk, šaunusis vaikine, gal tu norėtum dėtis prie mūsų, stoti į mūsų būrį? Tris sykius per metus gausi naują žalią apdarą, paskui dar keturiasdešimt markių pinigais ir dalinsies su mumis visu geru, kuris mums teks. Valgysi minkštą elnieną, gersi gardų alų ir būsi mano dešinioji ranka, nes dar niekada mano akys neregėjo, kad kas taip mikliai darbuotųsi lazda. Tark žodį! Ar dediesi prie mano šauniųjų vyrų?

taip ir norisi sutikti…

Gera, nė trupučio nepasikeitusi knyga.

——————–
Įvertinimas: **
(* vienkartinė, ** gal ir nieko, *** noriu turėti namie).