Arthur C. Clarke. 2001 metų kosminė odisėja.

Fantastiką skaičiau senokai. O labai geros mokslinės fantastikos knygos tikriausiai ir nesu skaičiusi. Todėl labai norėjau perskaityti šį „vieną ryškiausių mokslinės fantastikos kūrinių, dariusių įtaką ne vienai vėlesnei šio žanro knygai. Parašyta 1968-aisiais pagal filmo scenarijų, ji ir dabar prikausto paslaptinga atmosfera, ypač vaizdingais kosmoso aprašymais ir nuojauta, jog Visatoje egzistuoja aukštesnis intelektas“.

Toks oficialusis pristatymas.

Aš jau nuo pat pirmųjų pratarmės puslapių skaičiau nuostabią gražiai ir įtikinamai parašytą istoriją, vietomis net pamiršdama, jog ji išgalvota…

Taigi beveik nėra abejonės, jog danguje pakanka vietos, kiekvienam žmonių giminės nariui, nuo pat pirmojo beždžionžmogio, susikurti nuosavą pasaulio dydžio dangų arba pragarą.

Tiesa, tokių mokslinės fantastikos knygų beveik nesu skaičiusi, ir tikrai sunku pasakyti, ar ten tie kosmoso aprašymai vaizdingi, ar ne, bet įdomu buvo, kad knyga vis dėlto parašyta prieš 40 m. Po Galaktiką, taip kaip knygoje, dar nekeliaujame, bet kai kurie pastebėjimai tokie taiklūs:

Kuo tuobulesnė informacijos perdavimo technika, tuo primityvesnis, banalesnis ir pilkesnis jos turinys. Nelaimingi atsitikimai, katastrofos, nusikaltimai ir stichinės nelaimės, niūros vedamųjų straipsnių prognozės – štai ką bylojo milijonai į eterį plūstančių žodžių.

Knyga persmelkta nuojautų, kad Žmogus nėra vienas Visatoje, kad kažkur, šioje, o gal kitose Galaktikose egzistuoja aukštesnis intelektas. Skaitydamas knyga jautiesi kaip moksleivis, kuris ką tik sužinojo apie Saulės sistema, ir kuriam iškilo tokie klausimai: iš kur atsirado Saulė, ar ji tik viena tokia, ar ji kada nors gali sudegti, kaip atsirado Žemė ir pan. Ir svarbiausias klausimas: ar kur nors gyvena panašių į mus gyventojų, ir ar mes su jais susitiksime? Romanas ir bando atsakyti į tą klausimą.

Čia pateikiamas vienas galimas atsakymas į šį pagrįstą klausimą. Bet prašau atsiminti: tai tik fantazijos kūrinys.

Realybė, kaip visuomet, bus daug keistesnė.

Knygoje yra dar ir keletas trumpų istorijų (neparašyta, ar tai apsakymai, ar novelės, o aš nuo mokyklos laikų jų neskiriu), bet jos romanui neprilygsta.

Knyga privaloma kiekvienam fantastikos mėgėjui.


Įvertinimas: ***
(* vienkartinė, ** gal ir nieko, *** noriu turėti namie).

Įrašo “Arthur C. Clarke. 2001 metų kosminė odisėja.” komentarai: 3

    • Ziurkeles, o kas čia keisto? pati geriausia sci-fi knyga 🙂

  1. Ne tik kad noriu, bet jau ir turiu. Ir ne vien dėl gero kritikų vertinimo. Patiko kažkuo, ir tiek…

Komentavimo galimybė išjungta.