Erichas Marija Remarkas. Naktis Lisabonoje.

Remarkas_LisabonojeDar viena Remarko knyga. Dar geresnė ir įdomesnė. Devynerių metų istorija, papasakota vieną naktį Lisabonoje, kada Europoje  „tvano vandenys kilo kas dieną“, kada „žmogus tapo niekuo, o pasas – viskuo“.

Atrodo, knygos siužetas gana paprastas: susitinka du vokiečiai emigrantai ir vienas iš jų papasakoja savo gyvenimo istoriją, kuri net nėra labai ilga. Ją galima papasakoti per naktį, per keletą valandų. Ji žinoma, liūdna. Emigrantų gyvenimai nėra linksmi. Tačiau ši istorija, parašyta Remarko stiliumi, turi kažką tokio, kad net sunku papasakoti: jo emigrantai, tie, kuriems teisingumas, laisvė ir pakantumas reiškė daugiau negu tėvynė ir sotus gyvenimas, klaidžioja po Europą persekiojami ir kankinami gestapo, be jokios vilties grįžti namo, pamatyti artimuosius, be jokios vilties gyventi toliau. O jeigu koks ir pabando pasipriešinti, pabėgti, pereiti sienas, susirasti mylimus žmones ir pasislėpti nuo gestapo, tai dar nereiškia, kad jam pavyks. Viską juk reguliuoja lemtis.

Knyga atrodo visai nedidukė, bet perskaityti jos greitai nepavyks. Veikėjai nuolat ką nors pasakoja, svarsto, diskutuoja,  o autorius vos ne kiekviename lape prirašęs auksinių minčių, kiekvienam pagal skonį.

——————–
Įvertinimas: ***
(* vienkartinė, ** gal ir nieko, *** noriu turėti namie).

Įrašo “Erichas Marija Remarkas. Naktis Lisabonoje.” komentarai: 3

  1. Oho. as irgi uzsinorejau paskaityt. is remarko esu skaicius tik Tris draugus. Nuostabi knyga. Turiu lentynoj Vakaru fronte nieko naujo, bet kiek zinau, ji yra kaip ir antra dalis kitos knygos, tai nesinori pirma sitos skaityt, taip ir stovi…

  2. Sveika,

    Rekomenduoju Remarko “Triumfo arka“, jeigu dar nesi skaiciusi.. Tai geriausia mano skaityta knyga.

  3. Aš asmeniškai, knygą perskaičiau per 6valandas ir sutapimas tas, jog skaičiau naktį ( ir nors jau aušo, niekaip negalėjau palikti neperskaitytos jos iki galo) ir tuo pačiu metu buvo apėmęs keistas jausmas, kad pagrindinis herojus kalbasi su manimi knygos laiku, o pati esu Lisabonoje, gyvenu jo pasakojimu. Išties, rašytojas sugebėjo tai puikiai perteikti, nežaidžiant jausmais, tiesiog nuoširdžiai dėstydamas savo mintis. Taip pat knygoje gausu gyvenimiškų tiesų, ypatinga meilės linija, kuri ,manau, pritraukia ir moteriškąją lytį dėl savo graudumo, o taip pat ir vyriškąją-dėl karo subtilybių. Išties, nuostabi knyga.

Komentavimo galimybė išjungta.