Borisas Pasternakas. Daktaras Živaga.

Yra knygų, kurios turi išlaukti savo meto. Kurių neįmanoma perskaityti „iki sekmadienio“, „iki kovo pirmos“  ar „iki Kalėdų“. Kurios nėra eilinės savaitgalio knygos, kurių neįmanoma perskaityti skubant, ar vienu prisėdimu. Priešingai, jos skaitomos lėtai, mėgaujantis kiekvienu skyriumi, slapčia viliantis, kad tęsis dar ilgai ilgai.

Viena iš tokių – literatūrinės Nobelio premijos laureato (tiesa, jis tos premijos atsisakė, reikėtų pasidomėti daugiau) knyga apie daktarą Živagą. Skaičiau seną, 1991 m. Vagos, Nobelio premijos laureatų serijos, leidimą ir stebėjausi, kodėl aš taip ilgai vis atidėdavau ją į šoną.  Juk tai nepalyginama su jokiais Picoult, anei Irvingais (tiesa, aš vis tiek juos dar skaitysiu). Kalba, stilius, net pati knygos struktūra (tokie nelabai ilgi, įdomūs skyreliai su pabaigoje išlaikyta intriga). O kur dar vardai ir tėvavardžiai pagal rusišką tradiciją. Jurijus Andrejevičius, Antonina Aleksandrovna, Larisa Fiodorovna, – tiesiog gražu skaityti.

O kur dar istorija…

Istorija žavi tuo, kad pasakojimas apie permainingą, jaudinančią, viską iš esmės žmonių gyvenime pakeitusią revoliuciją persipina su kitu pasakojimu apie ne mažiau jaudinančią trijų žmonių meilę. Ir nebežinai skaitydamas, kuri istorija stipresnė. O parašyta tobulai. Parašyta taip įtaigiai, kad tiesiog įsivaizduoji, kaip gyvena žmonės, kaip viskas staiga pasikeičia, matai  pasikeitusį gyvenimą, keliones traukiniu, pėsčiomis. Matai, kaip Živaga, tramdydamas išsiskyrimo skausmą,  „laisva, kailinių nepridengta ranka iš visų jėgų pačioje palubėje gniaužė tekintą gonkų stulpelį, tarsi norėtų ji pasmaugti“.

Pabaigoje yra Jurijaus Živagos eilėraščių, bet man jie nepatiko. Nepaisant to, knyga vienareikšmiškai viena geriausių, skaitytų pastaruoju metu. Čia kelios ištraukos.

——————–
Įvertinimas: ***
(* vienkartinė, ** gal ir nieko, *** noriu turėti namie).

Įrašo “Borisas Pasternakas. Daktaras Živaga.” komentarai: 4

  1. Aš irgi taip galvojau, bet atsiverčiau knygą, ir atradau Živagą 🙂

  2. Kiek žinau, premijos jis atsisakė dėl sovietų valdžios spaudimo.. liūdna..

    Knygos neperskaičiau. Mačiau filmą – labai patiko, o knygą skaityt pradėjau bet nebaigiau.. Bet norėčiau kada vėl pabandyt..

  3. Skaiciau sia knyga du kartus,originalo kalba,abu kartai buvo skirtingi.Budama jaunesne,vienaip,o jau 10 metu,perskaicius si kurini verkiau puse valandos,viskam reikia subresti:)

Komentavimo galimybė išjungta.